Adolescentii – viata in cifre la nivel mondial

Lamura 0
Adolescentii – viata in cifre la nivel mondial

Attribution Some rights reserved by kamshots

Pentru adolescentii din intreaga lume civilizata, fisele matricole reprezinta modalitatea simpla de a observa evolutia lor scolara.  Dar cum putem avea o imagine de ansamblu asupra dezvoltarii adolescentilor ca indivizi, pe toate palierele progresului personal, la nivel global, pentru a identifica mai usor nevoile acestora, metodele si mijloacele prin care putem sa le asiguram viitorul?

Raportul „Progress for Children” intocmit de UNICEF ne dezvaluie faptul ca, la  nivel global copii cu varsta cuprinsa intre 10 si 19 ani beneficiaza de atentie considerabil diminuata fata de celelalte categorii de varsta.

Astazi la nivel mondial exista aproximativ 1,2 miliarde de adolescenti, din care 90% traiesc in tari in curs de dezvoltare. Multi dintre acestia au beneficiat de promisiunile facute de statele semnatare ale „Millennium Declaration” – multi copii, adolescenti si adulti sunt astazi in viata ca rezultat a scaderii drastice a ratei mortalitatii a copiilor, incepand cu 1990, iar la nivel mondial numarul copiilor inscrisi la scoala este mai mare decat la oricare generatie de copii dinaintea lor.

Adolescentii, pana la varsta de 18 ani, inclusiv, sunt protejati, de statele membre UN, conform Conventiei asupra drepturilor copilului. Cu toate acestea vulnerabilitatile si nevoile lor raman nerezolvate.

127 de milioane de adolescenti sunt analfabeti

Astfel, la nivel global, cifrele prezentate in raportul UNICEF „Progress for children” sunt ingrijoratoare:

-       1,4 milioane de adolescenti mor anual in accidente de masina, violente, SIDA, sinucideri si alte cauze. Motivele mortii la adolsecenti variaza si in functie de regiune si de sex. De exemplu pe continentul american ranile si omuciderile sunt cauze principale pentru baieti, iar pe continentul african complicatiile la nastere sunt cauza principala pentru fetele cu varsta cuprinsa intre 15 si 19 ani.

-       127 de milioane de adolescenti cu varsta cuprinsa intre 14 si 19 ani sunt analfabeti, marea majoritate din regiunile Nordul Africii si Sudul Asiei si sunt de sex feminin.

-       2.2 milioane de adolescenti traiesc cu SIDA, 60% dintre acestia sunte fete, iar multi nu au cunostinta de faptul ca sunt infectati.

-       Aproximativ 11% din nasterile la nivel global sau estimativ 16 milioane de nasteri sunt inregistrate la fete cu varsta cuprinsa intre 15 si 19 ani, iar mamele tinere sunt susceptibile de a avea complicatii la nastere in urma carora intervine decesul.

-       1 din 4 fete adolescente cu varsta intre 15 si 19 ani, din tarile in curs de dezvoltare sunt maritate sau traiesc in concubinaj, urmand ca, in scurt timp sa devina mame. In Asia de Sud si Africa sub-Sahariana, una din trei adolescente este casatorita sau traieste in concubinaj, in timp ce in Europa Centrala si de Est acest fenomen se manifesta in proportie de 1 la 14.

Prima concluzie care o putem trage in urma acestor date statistice este aceea ca, spre deosebire de copiii prescolari, scolarii din ciclul primar, studenti si adulti, categoria de varsta 15 – 19 ani este cea mai „oropsita” si lipsita de atentie si de servicii care pot raspunde nevoilor lor distinctive. Majoritatea interventiilor din domeniul asistentei sociale, a programelor europene si a misiunilor umanitare sunt directionate, de regula spre copii cu varsta de pana in 12 ani. Adolescentii se afla la mijloc, de exemplu nu mai pot beneficia de ingrijire pedriatica si nici nu se pot incadra in programele medicale pentru adulti – acest exemplu singular are efecte multiple si majore asupra vietii adolscentilor  care nu pot fii protejati in mod adecvat de bolile cu transmitere sexuala, SIDA si sarcinile premature, deoarece majoritatea legilor existente le limiteaza dreptul la aceste servicii fara acordul parintilor.

 

Leave A Response »