Premianta pe cont propriu: “Tata a băut casa, a băut maşina”

Mihaela Toma 0
Premianta pe cont propriu: “Tata a băut casa, a băut maşina”

Cândva, Maria Copu a fost un copil fericit. Locuia cu familia ei într-un sat din judeţul Constanţa – ea, mama, tata şi celelalte trei surori. Erau înstăriţi, fetele îngrijite şi nu le lipsea nimic. Părinţii deţineau o pădure cu lac şi o casă frumoasă. Doar că tata s-a apucat de băut şi atunci s-au stricat toate. Maria îşi aminteşte perfect cele întâmplate, fără să aibă nici acum o explicaţie pentru ele: „Tata a băut tot ce se putea bea. A băut casa, a băut pădurea… Şi a început să o bată pe mama. O dată i-a scos un dinte în bătaie, altă dată i-a rupt mâna, altă dată i-a zdrobit piciorul”.  Până când, înspăimântată, mama şi-a luat copiii de mână şi a fugit la o prietenă din Bucureşti, să ceară găzduire. Un an au dormit cu toţii claie peste grămadă într-o cameră micuţă a prietenei, copiii înghesuiţi într-un singur pat, cei mari pe jos. Apoi, mama a dat-o pe Maria în grija Fundaţiei Sfânta Macrina. Un loc excelent pentru ea, căci aici a reuşit să-şi găsească liniştea şi echilibrul. Acum are     14 ani, este în clasa a opta şi din clasa întâi şi până astăzi a luat numai premiul întâi.

„Sunt aici de opt ani şi nu m-a ajutat nimeni niciodată la teme. Au încercat, dar nu i-am lăsat eu fiindcă m-am descurcat bine întotdeauna. Am fost la Cangurul, la olimpiade de limba română şi, de când am fost inclusă în proiectul O şansă europeană pentru copiii români, am participiat şi la meditaţiile gratuite oferite prin proiect, care mi-au întărit şi mi-au fixat informaţiile pe care deja le deţineam”, ne spune Maria. Graţie îndrumării profesorilor din proiect, a descoperit ce ar vrea să facă în viaţă: visează la o carieră de avocat. „Vreau să-i ajut pe oamenii închişi pe nedrept, să-i scot din închisoare, să-i ajut pe cei care suferă, să scot adevărul la iveală”.

 

Leave A Response »